Klawiterapia   F. Barbasiewicz

Klawiterapia to wzbudzanie przewodnictwa nerwowego poprzez odpowiednią punktową stymulację skóry za pomocą metalowych klawików.

Podczas zabiegu uciskane są punkty na meridianach w określonej sekwencji, jak  również punty poza meridianami, punkty na uchu, a także dłoń, czaszka, słupy boczne rdzenia kręgowego  oraz tzw. nowe punkty - według obserwacji autora metody dr Ferdynanda Barbasiewicza. 

Podczas stymulacji głównym kryterium i wyznacznikiem pracy z pacjentem jest ból spowodowany dysfunkcją w danym miejscu.

Sekwencja punktów, jest każdorazowo inna, indywidualna dla każdego schorzenia, autor opisał 1100 algorytmów postępowania w różnych jednostkach chorobowych.

Sam zabieg klawiterapi rozpoczynamy od szczegółowego wywiadu dotyczącego dolegliwości, historii choroby, obserwacji skóry, postawy ciała, obecności znamion, samopoczucia chorego itd.

Pierwsze spotkanie jest kluczowe, ponieważ to w jego trakcie nadawany jest główny tor dalszego działania - zajmuje ok 60-90 minut.

Każde kolejny zabieg jest już łatwiejszy w organizacji i przebiega sprawniej - zajmuje ok 60 minut. (Są jednak sytuacje cięższe, które mogą angażować nawet kilka godzin - w zależności od stanu zdrowia, samopoczucia chorego)

 

Podczas zabiegu ważnym aspektem jest ból odczuwany przez pacjenta, który nadaje tempo terapii. Jeśli ból mija, wówczas można przejść do kolejnego punktu.

Pierwsze spotkania są bogatsze w doznania bólowe - dlatego też dłuższe i bardziej męczące. Z biegiem czasu jednak ciało korzystnie odpowiada na stymulację i po kolejnym razie ból znika. Bardzo ważna jest pełna współpraca pacjenta i terapeuty podczas terapii.

W kwestii ilości zabiegów do wykonania - to zależy od dolegliwości, z którą pracujemy.

Stymulować należy codziennie dane strefy by całkowicie skasować łuk odruchowy prowadzący do zaburzenia: niekiedy są to dosłownie 2-3 dni w lżejszych przypadkach a w sytuacji ciężkich schorzeń należy pracować 2 tyg lub więcej. W rzeczywistości to stan chorego i odpowiedź jego organizmu stanowią wyznacznik czasu terapii. 

Jak wygląda stymulacja?

Sama stymulacja jest przezskórna, nieinwazyjna i bezpieczna. Podczas terapii nie dochodzi do przerwania ciągłości tkankowej. Po wstępnym odreagowaniu - zastymulowaniu - klawikami określonych stref na głowie, następuje odreagowanie wzdłuż kręgosłupa i przejście do stymulacji z konkretnych punktów na ciele według algorytmów w jednostkach chorobowych.

Zabiegi są wykonywane w pozycji siedzącej czynnej - czyli na krześle bez oparcia a strefa terapeutyczna w danym miejscu jest odsłonięta. 

Rekomandowany strój to luźne spodnie i koszulka. 

Zabiegu nie wolno wykonywać na głodnego - ze wględu na ryzyko zasłabnięcia.

Zabieg klawiterapii należy wspomagać odpowiednio dobraną terapią ruchową oraz wszelkimi innymi metodami uzupełniającymi, by zagwarantować pacjentowi pełnię zdrowia. 

© 2019 by Healing_me

Kontakt - Aurela Daktera, 07776119975, Sheffield (South Yorkshire)