top of page

Żelazo i jego nadmiar

Zaktualizowano: 20 paź 2021Żelazo jest jednym z najpopularniejszych suplementów diety.

Nie tylko możesz go otrzymać jako izolowany suplement, ale jest również dodawany do większości multiwitamin.

Wiele przetworzonych produktów spożywczych jest również wzbogacanych żelazem.

Chociaż żelazo jest niezbędne do funkcjonowania biologicznego, gdy mamy go za dużo, może wyrządzić ogromne szkody.


Niestety pierwszą rzeczą, o której ludzie myślą, gdy słyszą „żelazo”, jest anemia lub niedobór żelaza, nie zdając sobie sprawy, że przeładowanie żelazem jest w rzeczywistości częstszym problemem i znacznie bardziej niebezpiecznym. Wielu lekarzy nie rozumie lub nie docenia znaczenia sprawdzania przeładowania żelazem.

Praktycznie wszyscy dorośli mężczyźni i kobiety po menopauzie są narażeni na przeładowanie żelazem z powodu nieefektywnego wydalania żelaza, ponieważ nie tracą one krwi regularnie. \


Utrata krwi jest głównym sposobem obniżenia nadmiaru żelaza, ponieważ organizm nie ma aktywnych mechanizmów wydalania.

Inną częstą przyczyną nadmiaru żelaza jest regularne spożywanie alkoholu, co zwiększa wchłanianie żelaza w diecie. Na przykład, jeśli pijesz wino do steku, prawdopodobnie wchłoniesz więcej żelaza niż potrzebujesz.

Istnieje również choroba dziedziczna, hemochromatoza, która powoduje, że organizm gromadzi nadmierne i niebezpiecznie szkodliwe poziomy żelaza.


Nieleczony wysoki poziom żelaza może przyczyniać się do raka, chorób serca, cukrzycy, chorób neurodegeneracyjnych i wielu innych problemów zdrowotnych, w tym dny moczanowej. W jednym małym badaniu 2 100 procent pacjentów osiągnęło znaczną redukcję napadów lub całkowitą remisję po flebotomii, która została zastosowana do usunięcia żelaza i utrzymania poziomu żelaza przy niedoborze żelaza — „najniższy zapas żelaza w organizmie zgodny z normalną erytropoezą, a zatem brakiem żelaza niedokrwistości”.


Żelazo powoduje szkody poprzez katalizowanie reakcji w wewnętrznej błonie mitochondrialnej. Gdy żelazo reaguje z nadtlenkiem wodoru, powstają wolne rodniki hydroksylowe. Są to jedne z najbardziej szkodliwych znanych wolnych rodników, powodujące poważną dysfunkcję mitochondriów, która z kolei leży u podstaw większości przewlekłych chorób zwyrodnieniowych.Dlaczego nadmiar żelaza jest tak niebezpieczny?


Nasze ciało wytwarza energię, przepuszczając elektrony z węglowodanów i tłuszczów, które spożywamy jako paliwo - do tlenu przez łańcuch transportu elektronów w mitochondriach w celu wytworzenia trójfosforanu adenozyny (ATP).

Przez 95% czasu tlen jest przekształcany w wodę.

Jednak w 0,5 - 5 % czasu powstają reaktywne formy tlenu (ROS).

ROS nie wszystkie są złe, ponieważ są ważnymi biologicznymi cząsteczkami sygnalizacyjnymi, ale nadmierne ROS prowadzi do uszkodzeń i dysfunkcji mitochondriów.


Żelazo może reagować z nadtlenkiem wodoru w wewnętrznej błonie mitochondrialnej - Jest to normalna część komórkowego oddychania tlenowego.

Ale kiedy mamy nadmierną ilość żelaza, katalizuje to powstawanie nadmiaru wolnych rodników hydroksylowych z nadtlenku, które niszczą nasze mitochondrialne DNA, mitochondrialne białka transportujące elektrony i błony komórkowe.

W ten sposób przeładowanie żelazem przyspiesza chorobę przewlekłą.


Jeśli spożywamy nadmierne węglowodany netto (całkowite węglowodany minus błonnik), sytuacja jest jeszcze bardziej zaostrzona, ponieważ spalanie węglowodanów jako podstawowego paliwa może dodać kolejne 30 do 40% więcej ROS, oprócz wolnych rodników hydroksylowych generowanych przez obecność wysokiej zawartości żelaza.


Jeśli ktokolwiek zmaga się z jakimkolwiek przewlekłym problemem zdrowotnym, ma wysoki poziom żelaza i stosuje dietę, która jest bogata w węglowodany netto - taka osoba musi znormalizować poziom żelaza i wdrażać dietę ketogenną - co może znacznie przyczynić się do poprawy stanu zdrowia.


Przyjmowanie dodatkowych przeciwutleniaczy w celu zahamowania wolnych rodników -ROS jest niewskazane, ponieważ wolne rodniki działają również jako ważne cząsteczki sygnalizacyjne. Nie wszystkie są złe. Szkodzą tylko wtedy, gdy są produkowane w nadmiarze.

Najlepiej jest obniżyć produkcję ROS.

Jednym z najłatwiejszych i najskuteczniejszych sposobów na to jest stosowanie diety bogatej w zdrowe tłuszcze, odpowiedniej ilości białka i niskiej zawartości węglowodanów netto.

Spożywanie zdrowych tłuszczów ma ogromne znaczenie, w sytuacji nadmiaru żelaza.


Biomedical Reports March 2016; 4(3): 307-312

Diabetes Care. 2014;37(7):1878–1884

Transfusion Medicine April 20, 2017, DOI: 10.1111/tme.12408

Mercola.com, Gerry Koenig Interview, June 12, 2016

American Journal of Clinical Nutrition April 2004; 79(4): 600-605

European Journal of Clinical Nutrition (2008) 62, 60–67, Livestrong March 2, 2012

16 European Journal of Preventive Cardiology 2014 Dec;21(12):1541-8

17 Disease Markers 2017; 2017:9765259
Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY NA STRONĘ https://kursy.aureladaktera.com/ w zakładkę BLOG AURELA DAKTERA

Comments


bottom of page