top of page

Bakteria H.pylori a migotanie przedsionkówPowszechne bakterie wywołujące wrzody żołądka mogą teraz być również odpowiedzialne za nieregularny rytm serca, znany jako migotanie przedsionków (AF). Dr Annibale Montenero, główny badacz i przewodniczący Oddziału Kardiologii i Centrum Arytmii Multimedica General Hospital, odkrył silny związek między bakterią Helicobacter pylori a zwiększonym ryzykiem wystąpienia migotania przedsionków.

Czym jest migotanie przedsionków? Według American Heart Association migotanie przedsionków to choroba serca dotykająca około 2,2 miliona Amerykanów. Migotanie przedsionków to zaburzenie rytmu serca. W migotaniu przedsionków dwie górne komory serca (przedsionki) drżą lub trzepoczą zamiast efektywnie bić.

W rezultacie krew nie jest całkowicie w nich wypompowana. Może to spowodować gromadzenie się i krzepnięcie krwi w przedsionkach.


Czy migotanie przedsionków jest niebezpieczne? Jeśli skrzep krwi w przedsionkach opuści serce i utkwi w tętnicy mózgu, dochodzi do udaru.

Około 15 procent udarów występuje u osób z migotaniem przedsionków.

Objawy migotania przedsionków: - Uczucie bicia serca (kołatanie serca) - Puls może być szybki, łomoczący, trzepotąjący lub zbyt wolny - Puls może być regularny lub nieregularny - Zawroty głowy, oszołomienie - Półomdlenie - Dezorientacja - Zmęczenie - Duszność - Trudności w oddychaniu w pozycji leżącej

- Uczucie ucisku w klatce piersiowej 59 pacjentom cierpiącym na uporczywe migotanie przedsionków przeprowadzono serię testów, w tym test mierzący poziom białka C-reaktywnego we krwi oraz test w kierunku H. pylori. Wyniki tych testów porównano następnie z wynikami grupy kontrolnej, która obejmowała 45 zdrowych osób. Oprócz tego, że poziom białka C-reaktywnego był około 5 razy wyższy niż w grupie kontrolnej, naukowcy odkryli, że u pacjentów z AF wykazano również 20 razy większe prawdopodobieństwo występowania H. pylori. W ogólnej analizie u 97,2% pacjentów z migotaniem przedsionków stwierdzono obecność H. pylori w porównaniu z zaledwie 5,3% w grupie kontrolnej. Uważa się zatem, że związek między H. pylori a migotaniem przedsionków jest „bardzo istotny. Na podstawie tych ustaleń zaleca się zbadanie pacjentów z AF w kierunku H. pylori i wyeliminowanie go, gdy tylko zostanie wykryte.Helicobacter pylori and atrial fibrillation: a possible pathogenic link. Heart. 2005 Jul;91(7):960-1.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY NA STRONĘ https://kursy.aureladaktera.com/ w zakładkę BLOG AURELA DAKTERA

Comments


bottom of page