
Jak przyjmować probiotyk?
Bakterie probiotyczne w większości są mieszczą się w dolnych partiach układu pokarmowego. Przyjmujemy je jednak przez jamę ustną w większości i muszą się one dostać się do jelit tym samym muszą przetrwać żrące środowisko żołądka.
( Funkcją żołądka, poza trawieniem jest też ochrona organizmu zabijanie wszystkich drobnoustrojów za pomocą żrącego kwasu solnego. Kwas solny zawarty w żołądku niszczy w ten sposób zarówno złe, jak i dobre bakterie przyjmowane z pożywieniem.)
Mało jest badań opisujących korzyści płynące z przyjmowania probiotyków o różnych porach dnia: przed po w trakcie jedzenia. Kiedyś ludzie przyswajali dobre bakterie tylko w sposób tradycyjny – z kefirów lub kiszonej kapusty itp. Kiszonki to bowiem naturalne probiotyki, które były i nadal są spożywane jako część żywności.
Badanie z 2011 roku – wpływ czasu w odniesieniu do posiłku na przeżywalność bakterii probiotycznych.
Badanie wykazało, że największe szanse na przeżycie miały bakterie podane 30 minut przed posiłkiem lub w czasie posiłku.
Posiłkiem w badaniu były płatki owsiane z mlekiem.
Spożycie probiotyku 30 minut po posiłku skutkowało w dużym stopniu wyniszczeniem kultur dobrych bakterii.
Dodatkowo – wchłanianie poprawiło się, gdy posiłek zawierał przynajmniej 1% tłuszczu, dlatego warto brać probiotyk z posilkiem.
Jak przyjmować probiotyk
30 minut przed lub razem z posiłkiem, który chroni bakterie przed żrącym działaniem kwasu żołądkowego z posiłkiem zawierającym tłuszcz co podnosi skuteczność probiotykoterapii.
Unikaj pokarmów, które są zbyt kwaśne podczas zażywania probiotyku lub zawierają alkohol, czy też są gorące.
Alternatywa – probiotyk w specjalnych kapsułkach dojelitowych, które rozpadają się dopiero w jelitach, chroniąc bakterie probiotyczne w drodze do jelit.
Naturalne źródła bakterii probiotycznych: kapusta i ogórki kiszone, kwas chlebowy, jogurty i kefiry oraz zakwas z buraków.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22146689 https://www.natren.com/blog/best-time-take-probiotics/