top of page

Jak przyjmować probiotyk?Jak przyjmować probiotyk?


Bakterie probiotyczne w większości są mieszczą się w dolnych partiach układu pokarmowego. Przyjmujemy je  jednak przez jamę ustną w większości i muszą się one dostać się do jelit tym samym muszą przetrwać żrące środowisko żołądka.


( Funkcją żołądka, poza trawieniem jest też ochrona organizmu zabijanie wszystkich drobnoustrojów za pomocą żrącego kwasu solnego. Kwas solny zawarty w żołądku niszczy w ten sposób zarówno złe, jak i dobre bakterie przyjmowane z pożywieniem.)


Mało jest badań opisujących korzyści płynące z przyjmowania probiotyków o różnych porach dnia: przed po w trakcie jedzenia. Kiedyś  ludzie przyswajali dobre bakterie tylko w sposób tradycyjny – z kefirów lub kiszonej kapusty itp.  Kiszonki to bowiem  naturalne probiotyki, które były i nadal są spożywane jako część żywności.


Badanie z 2011 roku – wpływ czasu w odniesieniu do posiłku na przeżywalność bakterii probiotycznych.

Badanie wykazało, że największe szanse na przeżycie miały bakterie podane 30 minut przed posiłkiem lub w czasie posiłku.

Posiłkiem w badaniu były płatki owsiane z mlekiem.


Spożycie probiotyku 30 minut po posiłku skutkowało w dużym stopniu wyniszczeniem kultur dobrych bakterii.


Dodatkowo – wchłanianie poprawiło się, gdy posiłek zawierał przynajmniej 1% tłuszczu, dlatego warto brać probiotyk z posilkiem.


Jak przyjmować probiotyk

30 minut przed lub razem z posiłkiem, który chroni bakterie przed żrącym działaniem kwasu żołądkowego z posiłkiem zawierającym tłuszcz co podnosi skuteczność probiotykoterapii.

Unikaj pokarmów, które są zbyt kwaśne podczas zażywania probiotyku lub zawierają alkohol, czy też są gorące.

Alternatywa – probiotyk w specjalnych kapsułkach dojelitowych, które rozpadają się dopiero w jelitach, chroniąc bakterie probiotyczne w drodze do jelit.

Naturalne źródła bakterii probiotycznych: kapusta i ogórki kiszone, kwas chlebowy, jogurty i kefiry oraz zakwas z buraków.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY NA STRONĘ https://kursy.aureladaktera.com/ w zakładkę BLOG AURELA DAKTERA

Comments


bottom of page