top of page

Jak sprawdzić czy mamy zakwaszony żołądek?Metoda DOMOWA – test SODY

  • 1/2 szklanki wody

  • 1/2 łyżeczki SODY oczyszczonej

Oceniamy tzw czasy „odbicia” : – jeśli odbije się już podczas picia wody z sodą – oznacza to nadkwasotę – do 40 sek po wypiciu: nadkwasota – 40 – 90 sek – dobre zakwaszenie – 90 – 180 sek – słabe zakwaszenie – powyżej 180 sek lub w cale silne niedokwaszenie

Test robi się rano, zaraz po wstaniu z łóżka, jeśli chcemy wykonać test później wówczas należy odczekać około 1h po ostatnim posiłku I kolejna 1h zanim spożyjemy kolejny posiłek.

Kwas solny w reakcji z sodą oczyszczoną zareaguje NaHCO3 + HCL -> NaCl + H2O + CO2 I wydzieli się dwutlenek węgla – odbicie ! –> Szklankę wody z sodą (np. płaska łyżeczka) można pić codziennie, jednak MIĘDZY POSIŁKAMI.

Soda może być stara i zwietrzała i wtedy się nie odbije.

Dlatego warto sprawdzić sodę octem:

na łyżeczkę sody, dodać kilka kropli octu spirytusowego 10% i zobaczyć czy się pieni.

Ocet będzie się pienił tylko na mocnej, niezwietrzałej sodzie.

Metoda SZPITALNA – pomiar wartości pH bezpośrednio po pobraniu z żołądka próbki soków żołądkowych sondą – w szpitalu. Jak zakwaszać żołądek? - u dorosłej osoby ok pół szklanki wody i 2 łyżki octu jabłkowego.

- u dziecka odpowiednio mniej 1 łyżeczka octu


Zakwaszenie żołądka robimy ok. 10 -15 min PRZED każdym posiłkiem – jeśli to konieczne, szczególnie jeśli jest to posiłek wysokobiałkowy (mięso, warzywa).

Dla osób które nie tolerują octu jabłkowego bardzo dobrym rozwiązaniem jest wino piołunowe – przyjmujemy 1 łyżeczkę przed posiłkiem. Jego smak jest bardzo gorzki, ale świetnie nadaje się do zakwaszenia żołądka.


PS. Cola ma pH 2,5, jednak bardzo rozluźnia zwieracz przełyku i tym samym czyni zgagę i refluks.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY NA STRONĘ https://kursy.aureladaktera.com/ w zakładkę BLOG AURELA DAKTERA

Comments


bottom of page