top of page

Jeśli chcesz lepiej się skupić, musisz się dobrze wyspaćJeśli chcesz lepiej się skupić, musisz się dobrze wyspać.

Jeśli chcesz być jaśniejszym myślicielem, musisz dobrze się wyspać.

Jeśli chcesz podejmować lepsze decyzje lub mieć lepszą pamięć, musisz się wyspać.


Według National Institutes of Health: dobry sen - i jego wystarczająca ilość we właściwym czasie - jest niezbędna do przetrwania, tak jak pożywienie i woda.

Bez snu nie możesz tworzyć ani utrzymywać w mózgu ścieżek, które pozwolą Ci uczyć się i tworzyć nowe wspomnienia, a także trudniej jest się skoncentrować i szybko reagować czy zapamiętywać. Sen jest ważny dla wielu funkcji mózgu, w tym dla komunikacji między komórkami neuronami.


W rzeczywistości mózg i ciało zachowują niezwykłą aktywność podczas snu.

Ostatnie odkrycia sugerują, że sen odgrywa rolę porządkową, która usuwa toksyny z mózgu, które gromadzą się, gdy nie śpisz.

Wystarczająca ilość snu - i odpowiednia jakość snu - jest niezbędna, jeśli masz zamiar maksymalnie wykorzystać swój mózg.


Jest wielu ludzi, którzy mówią, że nie potrzebują dużo snu, że nie mają czasu na sen, i poświęcają sen sen.


‘Należy to jeszcze raz przemyśleć – ponieważ sen ma kluczowe znaczenie dla ogólnego zdrowia i codziennego funkcjonowania” - pisze dr JeanKim, psychiatra i adiunkt kliniczny psychiatrii na Uniwersytecie George'a Washington.

„Coraz więcej dowodów wiąże brak snu z wieloma zaburzeniami psychicznymi i fizycznymi, w tym zwiększoną depresją, drażliwością, impulsywnością, problemami z pamięcią, koncentracją, chorobami układu krążenia i nie tylko.

W jednym z badań odnotowano, że sen faktycznie funkcjonuje jako rodzaj detoksu dla mózgu, podczas którego podczas snu naczynia krwionośne i CSF (płyn mózgowo rdzeniowy) w mózgu ulegają hiperperfuzji i wypłukują nagromadzone metabolity w ciągu dnia oraz usuwają neurotoksyny i rozprowadzają składniki, które poprawiają naprawę komórek”


Dr Jeff Iliff z Oregon Health and Science University - ​​kiedy nie śpimy, mózg jest tak zajęty robieniem innych rzeczy, że nie ma zdolności oczyszczania się z odpadów. Nagromadzenie się tych odpadów, w tym amyloidu beta, jest związane z rozwojem choroby Alzheimera.


Kiedy mózg jest przytomny i jest najbardziej zajęty, odkłada usuwanie odpadów z przestrzeni między komórkami na później, w czasie snu przechodzi w rodzaj trybu czyszczenia, aby usunąć nieczystości z przestrzeni między komórkami, odpady nagromadzone w ciągu dnia”.


Poświęcanie snu do czasu, aż nadrobimy zaległości – wiąże się z tym że w mózgu będą zalegać nieoczyszczone toksyny w znacznie większej ilości co będzie się wiązało z zaburzoną funkcją zapobiegania i leczenia chorób w przyszłości.”


Zatem mamy pewne mechanizmy radzenia sobie z minimalną ilością snu ale mają one rację bytu okazjonalnie i brak snu zawsze musi być zrekompensowany adekwatną ilością regeneracji.

Reasumując – mamy zbyt wiele do zyskania z dobrego snu – by z niego rezygnować.
Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY NA STRONĘ https://kursy.aureladaktera.com/ w zakładkę BLOG AURELA DAKTERA

bottom of page