top of page

Mniszek lekarski - Taraxacum officinale
Mniszek lekarski, znany również jako Taraxacum officinale, to rodzaj rośliny kwitnącej pochodzącej z Europy, Azji i Ameryki Północnej.

Zarówno korzeń, jak i warzywa mają właściwości prozdrowotne i można je wykorzystać do przygotowania wszystkiego, od herbaty z mniszka lekarskiego po super odżywcze sałatki i nalewki z korzenia.


Właściwości - szczególnie korzenia mniszka lekarskiego


1. Profilaktyka i leczenie raka

- Badanie z 2011 r. przeprowadzone na Uniwersytecie Windsor w Kanadzie potraktowało komórki rakowe skóry ekstraktem z mniszka lekarskiego i wykazało, że zaczął on zabijać komórki rakowe w ciągu zaledwie 48 godzin od leczenia.

- Badanie przeprowadzone w Oncotarget wykazało, że ekstrakt z korzenia mniszka lekarskiego był w stanie zabić 95 procent komórek raka okrężnicy w ciągu dwóch dni.

- Inne badania wykazały, że korzeń mniszka lekarskiego może pomóc w leczeniu białaczki, raka trzustki, raka piersi i raka prostaty.


2. Bogaty w przeciwutleniacze

Wolne rodniki to związki, które tworzą się w organizmie w wyniku stresu, zanieczyszczeń i złej diety. Z biegiem czasu akumulacja wolnych rodników może prowadzić do uszkodzenia komórek i chorób przewlekłych.

Przeciwutleniacze pomogą zneutralizować te szkodliwe związki i zmniejszają ryzyko chorób serca i raka.


3. Wspiera zdrowie wątroby

Jedno z badań przeprowadzonych przez Departament Żywności i Żywienia na Chonnam National University w Republice Korei wykazało, że ekstrakt z Taraxacum officinale zapobiegał uszkodzeniom wątroby spowodowanym toksycznością alkoholu zarówno w komórkach wątroby u myszy.

Te efekty ochronne są prawdopodobnie spowodowane ilością przeciwutleniaczy znajdujących się w korzeniu mniszka lekarskiego, a także jego zdolnością do zapobiegania uszkodzeniom komórek.


4. Zwalcza bakterie

Badanie w Irlandii opublikowane w Phytotherapy Research wykazało, że korzeń mniszka lekarskiego był szczególnie skuteczny przeciwko niektórym szczepom bakterii odpowiedzialnych za infekcje gronkowcem i choroby przenoszone przez żywność.

Chociaż potrzebne są dalsze badania, korzeń mniszka lekarskiego może być użyteczną naturalną metodą zwalczania infekcji bakteryjnych.


5. Promuje zdrowie skóry

Każda porcja mniszka lekarskiego dostarcza obfitą dawkę przeciwutleniaczy.

- Badanie in vitro przeprowadzone w Kanadzie w 2015 r. wykazało, że stosowanie ekstraktów z mniszka lekarskiego (Taraxacum officinale) na komórki skóry pomogło chronić przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.

Niektóre badania pokazują, że mniszek lekarski może mieć silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które mogą pomóc w blokowaniu rozwoju bakterii, zapobiegając infekcjom skóry.


6. Promuje i stymuluje trawienie

Mniszek lekarski działa jak łagodny środek przeczyszczający, który wspomaga trawienie, pobudza apetyt i równoważy naturalne i pożyteczne bakterie w jelitach. Może zwiększyć uwalnianie kwasu żołądkowego i żółci.


7. Zapobiega zatrzymywaniu wody w nerkach

Jest naturalnym środkiem moczopędnym, który pomaga nerkom usuwać odpady, sól i nadmiar wody poprzez zwiększenie produkcji moczu i częstotliwości oddawania moczu.

Hamuje rozwój drobnoustrojów w układzie moczowym i zapobiega infekcjom dróg moczowych.

Mniszek lekarski uzupełnia również część utraconego potasu.

- W badaniu przeprowadzonym w 2009 r. ochotnikom podano wysokiej jakości wodno-etanolowy ekstrakt z mniszka lekarskiego - wyniki wykazały, że wydalanie moczu i częstotliwość wzrosły w dwóch na trzy przypadki spożycia ekstraktu z mniszka lekarskiego.


8.Odtruwa wątrobę

Poprawia czynność wątroby poprzez detoksykację wątroby i przywrócenie równowagi nawodnienia i elektrolitów.

Zwiększa również produkcję i uwalnianie żółci.

- Badanie laboratoryjne na myszach wykazało zdolność tej rośliny leczniczej do spowalniania postępu zwłóknienia lub bliznowacenia wątroby wywołanego czterochlorkiem węgla.


9. Pomaga regulować poziom cukru we krwi

W większości odbywa się to dzięki jego zdolności do kontrolowania poziomu lipidów i stymulowania komórek trzustki do wytwarzania większej ilości insuliny w razie potrzeby.


10. Pomocny w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi

Jako naturalny środek moczopędny, mniszek lekarski zwiększa oddawanie moczu, co z kolei obniża ciśnienie krwi.

Błonnik i potas zawarte w mniszku również pomagają regulować ciśnienie krwi. Zwalcza stany zapalne dzięki właściwościom przeciwutleniającym


11. Skutecznie blokuje interakcję między receptorem powierzchniowym komórki ACE2 a białkiem kolczastym SARS-CoV-2

Białka kolca generowane przez szczep*onkę powodują uszkodzenie układu sercowo-naczyniowego, jeśli dostaną się do krwiobiegu i są przenoszone do innych miejsc w ciele. https://fullfact.org/online/conservative-woman-vaccine-scientist-spike-protein/
Z kwiatów rośliny można zrobić wino lub galaretkę z mniszka lekarskiego, a zieleninę można dodawać do zup, sałatek i innych dań.

Korzenie rośliny można zaparzać w herbatę lub kojący substytut kawy.

Istnieje wiele różnych metod przygotowania herbaty z korzenia mniszka lekarskiego, ale zazwyczaj polega to na zalaniu korzenia gorącą wodą i pozostawieniu go do zaparzenia przez 5-10 minut przed odcedzeniem.


Nalewka z korzenia mniszka:

- 1 część posiekanego korzenia mniszka

- 4 części wódki

- odstawić na około 4-6 tygodni - wstrząsając codziennie

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY NA STRONĘ https://kursy.aureladaktera.com/ w zakładkę BLOG AURELA DAKTERA

bottom of page