top of page

Olej kokosowyNiektóre nagłówki na temat oleju kokosowego mówią, że ponieważ jest on bogatszy w tłuszcze nasycone bardziej niż wołowina czy smalec, jest on szkodliwy

… „Spożywając go, drastycznie zwiększysz ryzyko chorób układu krążenia, ponieważ tłuszcze nasycone podnoszą poziom cholesterolu, co prowadzi do chorób serca i śmiertelności”.

Tego rodzaju ostrzeżenie pochodzi od American Heart Association (AHA) - organizacji, która nadal promuje mityczny bezpośredni związek między tłuszczami nasyconymi a chorobami serca. Z badań wiemy, że tłuszcze nasycone mogą w rzeczywistości podnosić poziom cholesterolu. Jednak podnoszą one cholesterol w dobry sposób.

Dowody wskazują, że jeśli cholesterol LDL zawiera dużo małych, gęstych cząstek + wysoki poziom trójglicerydów stanowi to główne ryzyko chorób serca.

Te małe, gęste cząsteczki pochodzą z diety bogatej w węglowodany, alkohol i ubogiej w tłuszcz!.

Zmniejsz spożycie węglowodanów i zwiększ dobrej jakości tłuszcze, a stosunek złych do dobrych cząstek cholesterolu na pewno się poprawi.

Jeśli natomiast cholesterol LDL składa się głównie z dużych, cząstek, a trójglicerydy są niskie, ryzyko chorób serca jest znacznie niższe!!! Różnica między niebezpiecznymi małymi, gęstymi cząsteczkami LDL a bezpieczniejszym LDL to nie ilość spożywanych tłuszczów nasyconych a ilość spożywanych węglowodanów, cukrów.

- W rzeczywistości, spożycie tłuszczu i cholesterolu prawie nie ma wpływu na poziom cholesterolu we krwi.Przeciętny człowiek zjada 20 łyżeczek cukru dziennie.

- Cukier podnosi poziom cholesterolu LDL, obniża poziom cholesterolu HDL i zwiększa trójglicerydy.

- Cukier zwiększa insulinooporność i wywołuje stan zapalny.

W rzeczywistości ważne badanie przeprowadzone w JAMA Internal Medicine w 2014 roku dowiodło jednoznacznie, że wysokie spożycie cukru (w tym alkoholu) jest ściśle związane ze śmiercią z powodu chorób serca – niż w przypadku cholesterolu, palenia, nadciśnienia czy innych czynników ryzyka.

Nie ma potrzeby unikania tłuszczów nasyconych, o ile pochodzi on ze zdrowego źródła pochodzenia roślinnego.

Olej kokosowy jest zdecydowanie lepszy od tanich, wysoko przetworzonych olejów roślinnych, pozbawionych składników odżywczych.


Olej kokosowy ma również inne korzyści zdrowotne. Głównym kwasem tłuszczowym w oleju kokosowym jest kwas laurynowy, który ma dobrze znane właściwości antybiotyczne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Olej kokosowy pomaga również stabilizować poziom cukru we krwi i łagodzić zaburzenia trawienne.


Spożywanie dużej ilości oleju kokosowego rzeczywiście podnosi poziom cholesterolu - w pozytywny sposób poprzez podniesienie HDL, obniżenie trójglicerydów i zmniejszenie ilości małych cząsteczek LDL. Więc śmiało można używać go bez problemu.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY NA STRONĘ https://kursy.aureladaktera.com/ w zakładkę BLOG AURELA DAKTERA

Comments


bottom of page