top of page

Olejki eteryczne
Termin aromaterapia wywodzi się od słowa “aromat”, które oznacza zapach oraz słowa „terapia”, będącego synonimem leczenia. Aromaterapia bazuje na stosowaniu lotnych olejków roślinnych, które zostały wyekstrahowane z kwiatów, kory, łodyg, liści, owoców lub korzeni roślin za pomocá destylacji.

Aromaterapia świetnie się sprawdza przy leczeniu i łagodzeniu różnego rodzaju schorzeń:


Olejki eteryczne działają przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo oraz przeciwzapalnie: olejkami wyleczymy infekcje górnych dróg oddechowych, zwiększymy odporność, a także załagodzimy problemy skórne.


Aromaterapia ma ogromny wpływ na psychikę człowieka – poprawia nastój i może być z powodzeniem wykorzystywana jako środek wspomagający leczenie depresji.Jak stosować?

Olejków należy używać oszczędnie, ponieważ zbyt duża ilość olejku może okazać się żrąca, trująca lub wywołać uczulenie. Przed użyciem każdy olejek należy rozcieńczyć w wodzie, oliwie lub oleju i sprzawdzić czy nie mamy na niego uczulenia.

Przy uciążliwym katarze inhalacje z olejków eterycznych będą dobrym sposobem na odetkanie i zdezynfekowanie nosa.

– W tym celu wlej do miski gorącą wodę i dodaj 5-10 kropli olejku eukaliptusowego, pichtowego lub sosnowego. Nachyl się nad miską i głęboko wdychaj aromatyczną parę do momentu wystygnięcia wody.

– Jeśli przebywasz dużo czasu poza domem, to alternatywą inhalacji będzie skropienie chusteczki higienicznej 3-4 kroplami olejku i wdychanie chusteczki co kilka godzin.


Olejki eteryczne można również wykorzystywać do:

– kąpieli aromaterapeutycznej – dodaj do ciepłej wody 6-8 kropli olejku,

– masażu – wymieszaj 4-5 kropli olejku z ¼ szklanki oliwy,

– okładów – zmocz kawałek ręcznika w ciepłej wodzie z dodatkiem 3-4 kropli olejku.


Dodatkowe informacje:

 Olejki należy przechowywać zamknięte w chłodnym i ciemnym miejscu. Z zasady są one zapakowane w buteleczki z ciemnego szkła, niemniej jednak nie wystawiaj buteleczek na działanie promieni słonecznych.

Przydatność większości olejków wynosi dwa lata od momentu otwarcia. Wyjątkiem są olejki cytrusowe, które szybko ulegają utlenieniu – ich okres ważności wynosi około roku.

Olejek sandałowy i inne korzenne olejki możesz przechowywać dłużej – do 3 lat.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY NA STRONĘ https://kursy.aureladaktera.com/ w zakładkę BLOG AURELA DAKTERA

Comments


bottom of page