top of page

Oliwa z oliwek a choroba wieńcowa
Badanie przedstawione na sesjach naukowych American Heart Association's Prevention, Lifestyle and Cardiometabolic Health Scientific Sessions 2020 ujawniło, że spożywanie oliwy z oliwek wiązało się z nawet o 7% niższym ryzykiem choroby wieńcowej. Z badania wynika, że ​​zastąpienie zaledwie 5g margaryny, masła lub majonezu taką samą ilością oliwy z oliwek wiązało się nawet z 7% niższym ryzykiem wystąpienia choroby wieńcowej. Jeszcze bardziej niezwykły był fakt, że osoby, które spożywały jeszcze większe spożycie oliwy z oliwek - więcej niż 7g lub 1/2 łyżki stołowej dziennie - miały o 15% niższe ryzyko wszelkich chorób układu krążenia i o 21% niższe ryzyko choroba wieńcowa. Kluczem jest wymiana tłuszczów i olejów na oliwę z oliwek, a nie jego dodanie do diety. Autor badania dr Frank Hu, który kieruje wydziałem żywienia w Harvard T.H. powiedział: „Nie dodawaj oliwy z oliwek do swojej zwykłej diety. Ważna jest tutaj substytucja”. Badanie z 2013 roku, w którym wzięło udział ponad 7000 osób: osoby, które przez pięć lat stosowały dietę śródziemnomorską uzupełnioną oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia, miały o 30% mniejsze ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

Gotowanie na oliwie z oliwek Australijskie badanie z 2018 r. Wykazało, że oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia - była w rzeczywistości bardziej stabilna chemicznie w wysokich temperaturach niż inne popularne oleje do gotowania. Oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia (ale nie! zwykła oliwa z oliwek) wytwarzała najniższe poziomy tłuszczów trans i innych potencjalnie szkodliwych produktów ubocznych po podgrzaniu do temperatur nawet wyższych niż te powszechnie używane do smażenia, smażenia w głębokim tłuszczu i pieczenia.

Drugie miejsce zajął olej kokosowy w danym badaniu..

--> Badanie wykazało, że olej rzepakowy był najbardziej niestabilny, wytwarzając ponad dwa razy więcej szkodliwych związków niż oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia i znacznie powyżej „limitów dozwolonych do spożycia przez ludzi”.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY NA STRONĘ https://kursy.aureladaktera.com/ w zakładkę BLOG AURELA DAKTERA

bottom of page