top of page

Pierwsze cele

Zaktualizowano: 7 maj 2020
Samo przeczytanie tekstu nic nie zmienia liczy się praca jaką wkładasz w swoje życie.

Gdy stawiamy sobie jakiś cel do wykonania, zachowujemy się tak jak by on już był częścią nas. W ten sposób mózg bardzo pomaga nam w osiągnięciu naszych celów.


Jak to się dzieje?

Mózg nie potrafi do końca rozróżnić naszych celów, marzeń i rzeczywistości. Za dążenie do ich osiągania odpowiedzialna jest dopamina. Dopamina wytwarza uczucie przyjemności, gdy mózg jest stymulowany przez osiągnięcia.


Zatem jeśli podążamy do celu odczuwamy przyjemność, ale jeśli coś nam staje na przeszkodzie do celu – wówczas czujemy rozczarowanie, ponieważ dopaminy nie ma i czujemy stres.


Jesteśmy zatem stworzeni fizjologicznie do tego by wyznaczać cele i do nich dążyć.


Gdy stawiamy sobie jakiś cel, natychmiast mózg pomaga nam w jego osiągnięciu i jednocześnie nagradza nas przyjemnością, gdy idziemy w jego kierunku. Z tego właśnie też powodu wyobrażanie sobie celu potęguje ten mechanizm.


Dlaczego to wszystko się dzieje?

Wiadome jest powszechnie, że jeśli chcemy coś w życiu osiągnąć, musimy wiedzieć czego chcemy, czyli musimy postawić sobie jakiś cel. Cele należy spisywać i definiować – ponieważ dzięki temu wiemy co jest dla nas najważniejsze w życiu a co mniej ważne.

Stawianie celów motywuje nas w kierunku ich osiągania i buduje naszą pewność siebie, gdy dany cel już osiągniemy.

Ćwiczenie:

Wygodnie usiąść i wyobrazić sobie siebie za 10 lub 15 lat. Zobacz swoje życie wraz ze wszystkimi marzeniam, planami.


Postaw sobie cele w różnych obszarach życia:

– kariera

– rodzina

– finanse

– zdrowie

– edukacja

– relacje i związki

– rozwój osobisty

– zabawa

Najpierw wypisz po 2,3 cele do każdego obszaru – niech będą ogólne.

Nad dokładniejszym ich określaniem popracujesz później.

Pozwoli Ci to zdecydować o tym, jak ma wyglądać Twoje życie w danych obszarach w kwestii ogólnej. Dzieki temu spojrzysz we właściwą stronę i będziesz miał główny zarys na podstawie którego przejdziesz do budowania bardziej konkretnych celów.

Następnie wybierz z każdego po jednym a resztę wykreśl – wybierz ten dla Ciebie najważniejszy, na którym Ci najbardziej zależy i zapisz wszystko ponownie.

Pozwoli Ci to zdecydować o tym, jak ma wyglądać Twoje życie w danych obszarach w kwestii ogólnej. Dzieki temu spojrzysz we właściwą stronę i będziesz miał główny zarys na podstawie którego porzejdziesz do budowania bardziej konkretnych celów.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY NA STRONĘ https://kursy.aureladaktera.com/ w zakładkę BLOG AURELA DAKTERA

Comments


bottom of page