top of page

Połączenie jelita-mózgMózg jest najbardziej zależnym od składników odżywczych, energetycznych i podatnym na toksyny i stres organem. Jelita i mózg są ze sobą ściśle powiązane.

Na osi jelito-mózg uszkodzenie jednego jest często uszkodzeniem drugiego.

Wstrząs jest dobrym przykładem.

- Kiedy uderzenie w głowę lub silny wstrząs powoduje wstrząs mózgu - uszkodzenie neuronów jest równoznaczne z uszkodzeniem wyściółki jelita. Ciasne połączenia wyściółki niemal natychmiast otwierają się i stają się przepuszczalne.


W ten sposób powstają zapalne cytokiny, które mogą przenikać przez barierę krew-mózg, prowadząc do dodatkowego zapalenia mózgu.

Innymi słowy, kiedy ‘pali’ się jelito, mózg też się pali.

Jeśli nagła przepuszczalność jelit spowodowana wstrząsem nie będzie leczona, objawy wstrząsu będą gorsze z powodu dodatkowego zapalenia w jelitach.

Przepuszczalność jelit może nie ustąpić sama, co może przyczynić się do tego, że objawy wstrząsu mózgu utrzymują się przez tygodnie zamiast dni.

Przepuszczalność jelit może również odgrywać rolę u pacjentów, u których rozwija się zespół po wstrząśnięciu mózgu, powodując trwające zapalenie mózgu.

- Tak więc, oprócz leczenia samego wstrząsu poprzez odżywianie, należy natychmiast zająć się przepuszczalnością jelit, szczególnie uwalnianiem okludyny i zonuliny.

Przepuszczalność międzykomórkową wyściółki jelita można leczyć poprzez naprawę i regenerację ksantohumolem.


Ksantohumol, naturalna pochodna fenolu chmielu, ma bardzo obszerny (ponad 250 publikacji z zakresu nauk przedklinicznych) zapis skuteczności i bezpieczeństwa.

W mózgu ksantohumol działa jako przeciwutleniacz, pomaga również w biogenezie mitochondriów w uszkodzonych neuronach.

W jelitach polifenole działają silnie przeciwzapalnie. Modyfikują kinazy zapalne na korzyść szlaków antyoksydacyjnych i, co równie ważne, blokują kinazy w szlakach zapalnych uszkadzających komórki dla czynnika martwicy nowotworu, COX-2 i innych.

Na poziomie przewlekłym wiemy, że choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera, depresja i lęk, mogą nie być wywoływane wyłącznie w mózgu. Kiedy bariera jelitowa zostaje naruszona, tak samo jak bariera krew-mózg, zapalenie spowodowane krążącymi lipopolisacharydami pochodzącymi z jelit (LPS) przechodzi przez barierę krew-mózg i wiąże się z wieloma zaburzeniami neurodegeneracyjnymi.


W szczególności LPS stymuluje produkcję przeciwciał IgA, IgG i IgM, które mogą reagować krzyżowo z tkankami i wywoływać choroby autoimmunologiczne i neurodegenerację.

Leczenie zapalenia mózgu spowodowanego zapaleniem jelit rozpoczyna się od usunięcia przyczyny poprzez zmodyfikowany plan diety eliminacyjnej i usunięcie patogenów.

Suplementy przeciwzapalne, takie jak berberyna i enzymy trawienne, takie jak lipaza i amylaza, pomagają przywrócić wyściółkę jelit do stanu właściwego. Ponadto dodanie probiotyków, witaminy D, kwasu alfa-liponowego i wyspecjalizowanych mediatorów prorozdzielczych (SPM). Ksantohumol jest również bardzo pomocny w regeneracji błony śluzowej jelit.

W miarę postępu gojenia, głównym celem leczenia staje się utrzymanie korzyści dzięki lepszej diecie i odpowiednim suplementom.

Uzdrowienie bariery jelitowej to tylko połowa sukcesu.


Należy również leczyć zapalenie mózgu.

Laseroterapia niskiego poziomu (LLLT) jest cennym narzędziem poprawy funkcji neurologicznych. Wykazano, że u pacjentów ze wstrząsem mózgu pomaga zmniejszyć stan zapalny, modulować stres oksydacyjny i produkcję tlenku azotu oraz zmniejszać ekspresję prozapalnych cytokin mikroglejowych.

LLLT jest również cenna w zmniejszaniu stanu zapalnego nerwu błędnego. Najdłuższy z nerwów czaszkowych, nerw błędny jest często nazywany wielkim wędrowcem, ponieważ droga wędruje przez organy wewnętrzne. Główną funkcją nerwu błędnego jest zapobieganie stanom zapalnym.


W jelicie zakończenia nerwu błędnego wyczuwają chemiczne sygnały zapalenia, takie jak cytokiny i czynnik martwicy nowotworu, i wysyłają do mózgu komunikaty nakazujące uwolnienie neuroprzekaźników przeciwzapalnych poprzez cholinergiczną ścieżkę przeciwzapalną.

Kiedy oś mózgowo-jelitowa jest zakłócona, wpływa to na nerw błędny, a komunikaty w obie strony są zniekształcone lub w ogóle nie docierają. Zmniejszona aktywność nerwu błędnego ma poważny wpływ na jelita. Zmniejsza się wydzielanie kwasu solnego i enzymów trzustkowych, a także żółci. Komórki okładzinowe żołądka, które są odpowiedzialne za wytwarzanie czynnika wewnętrznego, nie działają tak dobrze, co prowadzi do zmniejszonego wchłaniania witamin z grupy B.

!!! Stymulacja nerwu błędnego po urazie (VNS) po wstrząśnięciu mózgu może pomóc w zapobieganiu rozpadowi komórek nabłonka jelita i zapobieganiu otwieraniu się ciasnych połączeń.

Działa to jednak tylko wtedy, gdy zostanie podane w ciągu 90 minut od urazu. Później stymulacja nerwu błędnego LLLT przy użyciu światła fioletowego 405 nm może pomóc przywrócić komunikację i zmniejszyć stan zapalny.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY NA STRONĘ https://kursy.aureladaktera.com/ w zakładkę BLOG AURELA DAKTERA

תגובות


bottom of page