top of page

Psi nos czuje nowotwórPsy mają receptory zapachowe 10000 razy dokładniejsze niż ludzkie, co czyni je bardzo wrażliwymi na zapachy, których nie jesteśmy w stanie dostrzec.


Nowe badanie wykazało, że psy mogą wykorzystywać swój wysoko rozwinięty zmysł węchu do oceny pobieranych próbek krwi od osób chorych na raka z prawie 97% dokładnością.


Wyniki mogą zaowocować nowymi podejściami do badań przesiewowych w kierunku raka, które są niedrogie i dokładne i nie są inwazyjne.


„Bardzo czuły test do wykrywania raka może potencjalnie uratować tysiące istnień i zmienić sposób leczenia choroby”.


W nowym badaniu wykorzystano formę szkolenia, aby nauczyć cztery psy rasy beagle rozróżniania między normalną surowicą krwi a próbkami od pacjentów ze złośliwym rakiem płuc. C

hociaż jeden pies - nie miał motywacji do wykonywania poleceń, pozostałe trzy psy prawidłowo zidentyfikowały próbki raka płuc w 96,7% przypadków, a normalne próbki w 97,5%.


BioScentDx planuje wykorzystać psy do opracowania nieinwazyjnego sposobu badań przesiewowych w kierunku raka i innych chorób zagrażających życiu.

W kolejnym kroku firma rozpoczęła badanie raka piersi w listopadzie, w którym uczestnicy oddają próbki swojego oddechu do badań przesiewowych przez wyszkolone psy węszące raka.

Naukowcy planują również rozdzielić próbki na składniki chemiczne i przedstawić je psom, aby wyizolować substancje powodujące nieprzyjemny zapach wykrywany przez psy.Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY NA STRONĘ https://kursy.aureladaktera.com/ w zakładkę BLOG AURELA DAKTERA

Comments


bottom of page