top of page

Rak piersi a trwałe farbowanie i chemiczne prostowanie włosów„Jesteśmy narażeni na wiele czynników, które mogą potencjalnie przyczynić się do raka piersi i jest mało prawdopodobne, aby jakikolwiek czynnik pojedynczy miał istotny wpływ na zachorowania głównie u kobiet” - mówi naukowiec Dale Sandler, szef Oddziału Epidemiologii NIEHS.


Badanie przeprowadzone przez naukowców z National Institutes of Health powiązało wyższe ryzyko raka piersi u kobiet używających trwałej farby do włosów i produktów do chemicznego prostowania włosów.

- Ryzyko jest ponad sześciokrotnie wyższe w przypadku czarnych kobiet. Badanie przeprowadzone w International Journal of Cancer obejmowało 46709 kobiet i wykazało, że ogólnie kobiety, które twierdziły, że używały trwałej farby do włosów w roku poprzedzającym włączenie do badania, były o 9% bardziej narażone na raka piersi w porównaniu z kobietami, które tego nie robiły. Trwałe farbowanie włosów wiązało się z 45% wyższym ryzykiem raka piersi u czarnych kobiet i 7% wyższym u białych kobiet. Czarne kobiety, które farbowały włosy co pięć do ośmiu tygodni, miały o 60% większe ryzyko raka piersi. Używanie produktów do prostowania, przynajmniej raz na kilka miesięcy sprawiało, że prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi u uczestnika było o 30% większe, niezależnie od tego, czy była to rasa biała, czy czarna.

Jak piszą autorzy, produkty do włosów zawierają ponad 5000 substancji chemicznych, a większość farb do włosów i produktów do prostowania nie posiada badań na bezpieczeństwo składników zawartych na etykiecie. Produkty do włosów należą do wielu źródeł potencjalnych substancji zaburzających gospodarkę hormonalną i rakotwórczych w naszym środowisku. Badanie nie wskazuje, która z substancji chemicznych spowodowała uszkodzenie, ale zawiera pewne sugestie: niektóre aminy aromatyczne, substancje chemiczne występujące również w dymie tytoniowym i przemysłowych produktach ubocznych, zaburzają pracę układu hormonalnego, a niektóre barwniki wywołują nowotwory gruczołów sutkowych u szczurów.


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY NA STRONĘ https://kursy.aureladaktera.com/ w zakładkę BLOG AURELA DAKTERA

Comentarios


bottom of page