top of page

Fermentacja

Zaktualizowano: 21 paź 2019
Żywność fermentowana jest wspaniałym dodatkiem do diety tzw. żywej i daje nieograniczone możliwości tekstury i smaku.


Ludzie stosowali fermentację już od czasów starożytnych, jednak odkąd przemysł spożywczy zainteresował się tematem produktów fermentowanych, tradycyjne metody fermentacji mlekowej – stosując sól, są często zastępowane szybsza i tańszą opcją z wykorzystaniem taniego octu.


– produkty na półce sklepowej są wówczas KWASZONE a nie KISZONE – co czyni znaczną różnicę i na co trzeba zwrócić uwagę.


Obecnie wino, piwo, mleko, ser i jogurty są pasteryzowane – co oznacza, że wszystkie dobre bakterie zostały zniszczone.


Żywność sfermentowana powinna być pełna mikroskopijnych bakterii i grzybów, które są dobre dla człowieka. Jednak obecnie żywność jest niestety jałowa i pozbawiona enzymów i wartości odżywczych – co powoduje liczne schorzenia.Enzymy

Fermentowane produkty mają wiele cech, które są korzystne dla naszego zdrowia – są bogate w enzymy, białka, które są odpowiedzialne za katalizowanie tysięcy różnych reakcji chemicznych zachodzących w organizmie (ponieważ wszystkie komórki działają przez aktywność enzymów)


Enzymy są złożone z łańcuchów aminokwasów ze specyficznym miejscem aktywnym, które jest ściśle dopasowane jest do „substratu” w komórkach.

Taki kompleks jest nazywany enzym – substrat. Po reakcji następuje rozczepienie kompleksu i enzym może swobodnie przemieszczać się do innej reakcji chemicznej danego typu.


Reakcje katalizowane przez enzymy zachodzą w organizmie cały czas, ale na ich jakość może mieć wpływ wiele czynników:

-odwodnienie,

-wartość pH,

-obecność innych substancji chemicznych neutralizujących enzymy,

-temperatura.


Enzymy są uszkodzane przez ciepło, które może zmienić ich strukturę i czyni je nieaktywnymi.


Gdy enzym zostanie dezaktywowany przez ciepło wówczas jest nazywany zdenaturowanym. To właśnie się dzieje, kiedy pieczemy, podpiekamy, smażymy, wkładamy do kuchenki mikrofalowej lub po prostu gotujemy.

Rodzimy się z systemem wypełnionym zdrowymi enzymami, jednak kiedy się starzejemy liczba dostępnych enzymów w naszym organizmie spada.


Jeśli nie będziemy regularnie uzupełniać zapasów, enzymy wyczerpią się i w efekcie domina zaczna się problemy zdrowotne, co dodatkowo przyspiesza proces starzenia się.

Spożywanie sfermentowanej żywności regularnie -gwarantuje bieżace uzupełnianie zapasów enzymów a proces starzenia się ulega spowolnieniu i zatrzymaniu.


Bakterie       

Sfermentowana żywność przywraca stan równowagi bakteryjnej w jelitach.

Jest to bardzo ważne ponieważ obecnie antybiotyki są ogólnodostępne zarówno jak i produkty pochodzenia zwierzęcego, które są nafaszerowane hormonami oraz antybiotykami, analogicznie woda chlorowana czy produkty antybakteryjne np. mydło.


Probiotyki są jednym ze sposobów na przywrócenie przyjaznych bakterii w jelitach – jednak często są podrabiane lub drogie.


Jest również niejasne czy przy zakupie probiotyków bakterie są wciąż żywe.

(Transport i kwestie chłodnicze były zmorą branży probiotyków od początku – a kapsułkowane bakterie są wrażliwe na ciepło)Dla kontrastu sfermentowana żywność została wypróbowana i jest sprawdzoną metodą tworzenia właściwej flory bakteryjnej przez ostatnie co najmniej 5000 lat.


Kultury, w, których spożywane są pokarmy sfermentowane:

– Japonia: miso, tempeh, sake i tamari

– Europa: ser, piwo, wino, kiszona kapusta i ogórki kiszone

(Angielski podróżnik, kapitan James Cook, jest uznawany za człowieka, który zniwelował szkorbut na pokładzie statku, podczas jego długich rejsów, przez fermentowanie kapusty trzymanej w beczkach dla załogi.)

– Polinezyjczycy jedzą POI czli skrobię fermentowaną korzenia taro.  Ten pyszny posiłek jest nadal popularny na Hawajach i Polinezji do dzisiaj.

– Różne tradycyjne wersje napojów fermentowanych były i nadal są obecne w całej Afryce, Azji i Ameryce Południowej czy Północnej.

Mit, że rejony te nie miały kontaktu alkoholem, aż Europejczycy nie przybyli do wybrzeży związany jest z faktem, że nie mieli oni styczności z alkoholem wyrabianym na wodzie destylowanej, który jest silniejsza toksyną dla układu nerwowego człowieka.

– Cywilizacje na dalekiej północy jedli sfermentowane ryby w okresie zimowym, aby uzupełniać niedobory witamin i minerałów, które potrzebne są do przetrwania w tak trudnych warunkach.


Fermentacja konserwuje żywność.

Organizmy, które powodują fermentację wytwarzają kwas octowy, alkohol, kwas mlekowy oraz naturalne konserwanty, które nie tylko zapobiegają gniciu żywności , ale również chronią składniki odżywcze w pożywieniu.


Dodatkowo fermentacja zachowuje gęstość odżywczą produktu i gwarantuje jego biodostępność i łatwe trawienie.

Jest to duże przeciwieństwo do obecnie wysoce przetworzonej żywności, którą w dodatku często odgrzewa się w kuchence mikrofalowej, która niszczy wszystkie wartości odżywcze w żywności.


Fermentacja zwiększa stężenie kwasu foliowego, witamin z grupy B, w tym biotyny i ryboflawiny oraz wapnia i przyswajalnego żelaza, zwiększając tym samym wartość odżywczą żywności.


Kwas foliowy jest szczególnie ważny dla kobiet w ciąży i rozwoju dziecka.


Ponadto, przez fermentację pokarmów, dochodzi do wstępnego ich nadtrawienia, dzięki czemu po ich spożyciu są o wiele szybciej wchłaniane.Jak naturoterapia podchodzi do kwestii zaburzeń trawienia?          

Pierwszym narzędziem do pracy w zaburzeniami trawienia jest napój o nazwie – rejuvelac, który pomaga ponownie wypełnić przewód pokarmowy mikroorganiizmami, co znacznie ułatwia przyswajanie składników odżywczych z pożywienia, które jemy.


Rejuvelac może być wykonany przy użyciu organicznych żywych ziaren: quinoa, pszenica, żyto.


Jak wykonać rejuvelac?


Składniki:

– 1 kubek ziaren organicznych quinoi, pszenicy lub żyta lub jęczmienia

– gaza oraz sitko do przecedzania

– 1 litr niechlorowanej wody


Wykonanie:

Zalej ziarna wodą niechlorowaną w słoiku I pozostaw na noc do nasiąknięcia.

Po nasiąknięciu – wylej pozostałość płynu i przeplukaj ziarna 2-3 razy niechlorowaną wodą.

Kiedy ziarna zaczną kiełkować – wypełnij słoik ponownie świeżą wodą, przykryj gazą i pozostaw do fermentacji w cieplym miejscu. Im cieplejsze miejsce tym mniej czasu zajmie fermentacja a im dłużej fermentują ziarna – tym silniejszy smak napoju.


Fermentacja rozpoczyna się w momencie kiedy na powierzchni wody pojawi się charakterystyczna piana.

Kiedy będzie już dużo piany o białym kolorze, należy zdjąc gazę ze słoika i przecedzić napój przez sito.


Te same nasiona mogą być użyte ponownie do wykonania kolejnego rejuvelacu.

Gotowy rejuvelac można przechowywać w lodówce.Probiotyki

Sfermentowana żywność ma wspaniałe korzyści dla zdrowia ponieważ jest ona wypełniona w probiotykami, które są nam niezbędne.

Słowo probiotyk znaczy „ProLife” – czyli pro-życie dla bakterii korzystnych naszemu organizmowi.

Probiotyki by działały – musza być żywe i jednokomórkowe –  na to jednak nigdy nie mamy gwarancji kupując probiotyki w tabletkach, ponadto są one wytwarzane z nabiału (co niesie ze sobą wszystkie  konsekwencje związane z przemysłem mleczarskim)Korzyści z probiotyków:

to najbardziej skuteczny sposób repopulacji jelita w zdrowe bakterie u zdrowych ludzi,gwarantują rozpad żywności do skutecznego jej trawienia, poprawiają funkcjonowanie układu odpornościowego przez blokowanie bakterii chorobotwórczych, które przywierają do ścian jelitawytwarzają witamin i enzymu laktaza w przewodzie pokarmowym, łagodzą objawy alergii pokarmowych i nietolerancji laktozy, aktywują normalną perystaltykę i zapewnieniają skuteczne wypróżnianie się, są silnym mechanizmem obronnym przed infekcjami, redukują stany zapalne i napięcia w jelitach, zapewniają nieprzyjazne środowisko na pasożytów, zmniejszają i zapobiegają biegunce, która jest spowodowana szkodliwymi bakteriami lub spowodowana przez nagromadzenie się utwardzonej masy po bokach okrężnicy; pomagają stworzyć środowisko, które eliminuje śluzowate złogi, uniemożliwiając normalne wchłanianie płynów z okrężnicy, skutecznie repopulują jelito grube w zdrowe bakterie (jeśli stosujemy rejuvelac do lewatywy)


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY NA STRONĘ https://kursy.aureladaktera.com/ w zakładkę BLOG AURELA DAKTERA

Comments


bottom of page