top of page

Rola melatoniny  • W nocy - Wyższe sekrecje melatoniny zwiększają poziom noradrenaliny i sygnał do zwiększonej produkcji noradrenaliny z rdzenia nadnerczy dociera z szyszynki i powoduje większą czujność nawet podczas snu.


  • Światło dzienne z kolei redukuje zarówno melatoninę, jak i noradrenalinę.


Melatonina może zmniejszać produkcję zarówno LH, jak i GH i wykazano, że hamuje wzrost i rozwój narządów płciowych przed okresem dojrzewania, prawdopodobnie poprzez zapobieganie syntezie lub uwalnianiu gonadotropin.


  • Wysoki poziom melatoniny jest ogólnie związany z krótkimi dniami, co powoduje zmniejszone uwalnianie i syntezę gonadotropin; podczas gdy długie dni powodują niski poziom melatoniny, co skutkuje zwiększoną produkcją hormonów płciowych i zwiększonym libido.

Postuluje się, że jednym z powodów, dla których wiele dzieci doświadcza przedwczesnego dojrzewania w krajach zachodnich, są nasycone poziomy jasnego i intensywnego sztucznego oświetlenia w domu i szkole.

Warto również zauważyć, że u kobiet z normalnymi cyklami menstruacyjnymi wieczorny poziom melatoniny jest niski podczas owulacji i szczyt podczas menstruacji.

Również w przypadku braku miesiączki zmierzono nieprawidłowe podwyższenie melatoniny przez dłuższy czas.

Stale wysoki poziom melatoniny może hamować owulację u kobiet i wytwarzanie nasienia u mężczyzn. Obie te sytuacje mogą prowadzić do obniżonej płodności, co również wnosi perspektywę endokrynoimmunologiczną oraz możliwe i bardzo prawdopodobne korzyści terapeutyczne z terapii opartych na pełnym spektrum światła, które mogą być wchłaniane przez skórę lub tęczówkę.

  • Melatonina pomaga utrzymać normalny dzienny i sezonowy poziom hormonów, a także nadzoruje nasz wzrost rozwój od niemowlęctwa do dorosłości.


  • W czasie ciąży melatonina jest przenoszona do rozwijającego się płodu przez łożysko. Zdrowie łożyska jest niezbędne, aby doszło do tego w pełni, dlatego w tym czasie należy unikać tytoniu, alkoholu, suplementów wapnia i chemikaliów, aby zapewnić zdrowe łożysko.