top of page

SM a chlamydiaStwardnienie rozsiane (SM) jest poważnym przewlekłym schorzeniem neurologicznym, w którym następuje zniszczenie osłony komórek nerwowych (otoczka mielinowa) - nazywa się to demielinizacją.


Od 2008 r. na całym świecie dotkniętych jest od 2 do 2,5 miliona ludzi.

W miarę postępu choroby nerwy nieprawidłowo funkcjonują, prowadząc do kaskady zapalnej, która uszkadza mózg i rdzeń kręgowy.

Cztery typowe objawy SM to:

· ból oka,

· drętwienie,

· mrowienie lub uczucie mrowienia w dowolnym miejscu ciała, które nie ustępuje po dwóch tygodniach,

· obrzęk kończyn lub tułowia,

· silne uczucie swędzenia, szczególnie w okolicy szyi.


Istnieją cztery rodzaje SM.

1: SM rzutowo-remisyjna - występuje wtedy, gdy dana osoba będzie miała okres objawów, po którym nie wystąpią żadne objawy. Jest to najczęstszy typ SM.

2: Pierwotnie postępująca - jest to związane z postępującą chorobą bez remisji.

3: Wtórne postępujące - wiąże się to z początkowymi remisjami, po których następuje postępujące pogorszenie i więcej remisji.

4: Postępujący nawrót choroby - jest to związane z początkowym postępującym początkiem, gdy nie było remisji. Jednak później, gdy choroba postępuje, może dojść do remisji.


Diagnoza

Niestety nie ma żadnych specyficznych testów przeciwciał dla SM.

Chorobę potwierdza się „dopiero” po dwukrotnym wystąpieniu objawów neurologicznych i stwierdzeniu zmian w badaniu MRI.

Należy zauważyć, że jeden epizod typowych objawów, które ustępują i nigdy nie wracają, jest uważany za negatywny dla SM.


Przyczyna?

Literatura potwierdziła kilka czynników wyzwalających, takich jak np. gluten, virus Epstein Barr, niedobór witaminy D, toksyczność metali ciężkich i patogeny mikrobiologiczne i wiele innych.


Ponadto badania medyczne wykazały podwyższone ilości immunoglobulin u 95% pacjentów z SM.

Sugeruje to, że mózg agresywnie walczy z infekcją.


Warto zauważyć, że patogenem najczęściej zaangażowanym w infekcję mózgu jest Chlamydia Pneumoniae.

Naukowcy z Wydziału Neurologii w Vanderbilt University School of Medicine odkryli, że 50% Chlamydia pneumoniae jest również rozmnażane w ośrodkowym układzie nerwowym.


Dalsze badania ujawniają, że celowanie w Chlamydia pneumoniae za pomocą antybiotyku - minocykliny - może złagodzić objawy SM u szybko pogarszających się pacjentów, jednakże najskuteczniejszą metodą pracy z SM okazuje się - jak dotychczas, klawiterapia w połączeniu z funkcjonalnym ujęciem pracy z człowiekiem.
Źródła

Chen X1, Ma X, Jiang Y, Pi R, Liu Y, Ma L. The prospects of minocycline in multiple sclerosis. J Neuroimmunol. 2011 Jun;235(1-2)

Fainardi E1, Castellazzi M, Tamborino C, Seraceni S, Tola MR, Granieri E, Contini C. Chlamydia pneumoniae-specific intrathecal oligoclonal antibody response is predominantly detected in a subset of multiple sclerosis patients with progressive forms. J Neurovirol. 2009 Sep;15(5-6):425-33.

Szczucilski A1, Losy J. Infectious agents in the pathogenesis of multiple sclerosis. Przegl Epidemiol. 2006;60 Suppl 1:160-5.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY NA STRONĘ https://kursy.aureladaktera.com/ w zakładkę BLOG AURELA DAKTERA

Comments


bottom of page