top of page

Ząb – kilka ciekawostek

Zaktualizowano: 21 paź 2019Zębina – jest twardą, podobną do kości , wewnętrzną wartswą zęba.

Szkliwo – jest twardą – zewnętrzną warstwą zęba. Korzeń zęba jest osadzony w żuchwie.

Miazga zębowa – jest najbardziej wewnętrzną warstwą zęba i zawiera naczynia krwionośne, nerwy i elementy komórkowe odpowiadające za odbudowe zęba.

Każdy nerw jest ukrwiony i dodatkowo unerwiony przez nerw żuchwowy. Nerw żuchwowy to gałąź nerwu trójdzielnego – i to on odpowiada za ból zęba i wszelie inne doznania.


Jest jeszcze więzadło okołozęowe, które przytwierdza ząb do kanału zębowego w żuchwie. One stanowią łącznik zęba z żuchwą dzięki milinom włókien. Włókna tych więzadeł absorbują szok zwiazany z żuciem i trzymają ząb sztywno na miejscu. Zużycie tego więzadła to podstawowa przyczyna utraty zębów.


Każdy ząb ma ok 3 miliony mikroskopijnych przewodów nazywanych kanalikami zębowymi. Każdy kanalik ma rozmiar około 1.3-4.5 mikronów (dla porównania to około 1/1000 główki od szpilki).

Dane kanaliki są wypełnione płynem podobnym do płynu mózgowo rdzeniowego. Nawet szkliwo zawiera ok 2% tego płynu. W dodatku dane kanaliki zawierają w sobie również komórki nerwowe i oraz komórki wzrostowe zęba.Zębina i szkliwo są odżywiane z komórek zwanych odontoblastami – które transportują substance odżywcze przez limfę zębową. Odontoblasty działają jak pompy. W efekcie, dzięki nim, ząb ma możliwość samooczyszczania. Mikroskopijne cząsteczki limfy wypełnione substancjami odżywczymi są wpompowywane poprzez kanaliki do zęba. W zdrowym zębie , płyn krąży z miazgi na zewnatrz pod ciśnieniem, co zabezpiecza nasze zęby przed substancjami które niszcza nasze zęby, a które potencjalnie dostarczamy.


Zdolność do remineralizacji przez nasze zęby – bazuje na aktywności naszej największej ślinianki przyusznej. Dana ślinianka reguluje ruch płynu wewnatrz zęba, który doprowadza do zęba substancje odżywcze.

Sygnał do ślinianki płynie prosto z podwzgórza.

- Niewłaściwa dieta – może odwrócić kierunek sygnału co doprowadza do tego, że niekorzyste substance są wpychane w ząb, zamiast odprowadzane od niego. Jeżeli dzieje się to regularnie, miazga zębowa wchodzi w stan zapalny, który przebija kolejne warstwy i w efekcie uwidacznia się to na szkliwie.


Podstawowe minerały – magnez, miedź, żelazo, mangan – są przenoszone przez limfę i umożliwiają właściwy metabolizm wewnątrz zęba.


Ciekawostka - kwas fitynowy (wchodzący w skład ziaren, orzechów, nasion, strączków) skutecznie blokuje wchłanianie tych minerałów.

W rezultacie – teoria, że to bakterie powodują choroby uzębiania – jest błędna.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY NA STRONĘ https://kursy.aureladaktera.com/ w zakładkę BLOG AURELA DAKTERA

Comments


bottom of page