Odżywianie

          Odpowiednia dieta jest kluczowa w całym procesie wspomagania zdrowia. Właściwe odżywianie usprawnia działanie całego organizmu, odciąża przeciążone organy, poprawia metabolizm i samopoczucie.
     Dobrej jakości żywność jest jak mocne paliwo dla naszego organizmu, ponieważ od właściwie dobranego pożywienia wszystko się tak na prawdę zaczyna.
Żadna terapia nie przyniesie rezultatów jeśli dieta nie jest odpowiednia.
Bardzo ważne jest by osoba poddana takiej terapii, zmieniła podejście do odżywiania - dzięki czemu wypracowuje trwały i solidny fundament na przyszłość.
 
 
Ułożenie odpowiedniego planu żywieniowego wiąże się ze ścisłą współpracą między terapeutą a pacjentem.
Po wstępnym szczegółowym wywiadzie, pacjent jest proszony o wypełnienie ankiety - kwestionariusza personalnego, który jest niezbędnym elementem procesu.
Kwestionariusz zawiera liczne pytania dotyczące stylu życia, aktywności fizycznej w tym tzw. spontanicznej aktywności jak i sportowej sensu stricte, odżywiania, odpoczynku, preferencji żywieniowych, czasu snu, rodzaju pracy itd.. a także  dane liczbowe do wyliczeń wartości macro wraz z  pomiarami postępów.
Na podstawie wypełnionego kwestionariusza, bazując na danych liczbowych - oszacowywane sa wartości macro i tworzony jest plan żywieniowy. 
 
Formy planu żywieniowego - w zależności od preferencji osoby:
- jako maksymalnie elastyczna forma dobierania posiłków i ich komponowania 
- lub jako sztywny plan działania do wdrożenia w życie.
         Osoba pracująca nad zmianą nawyków żywieniowych często, w trakcie realizacji planu, ma liczne wątpliwości czy zapytania, które rodzą się w trakcie - jest to absolutnie zrozumiałe i wymaga wsparcia ze strony terapeuty.
Podczas realizowania planu konieczny jest też cotygodniowy raport - by ocenić czy wszystko przebiega według założeń i w razie jakichkolwiek problemów - zawsze niezbędna jest modyfikacja planu działania.
Celem dietoterapii jest nauczyć i pokazać osobie z którą współpracuję odmienne podejście do odżywiania by po 6 tygodniach sam potrafił kontynuować plan po zakończeniu współpracy.
Praca nad sylwetką

        Kiedy sylwetka, po mimo zdrowego organizmu, nie jest zadowalająca można ją z powodzeniem modyfikować.

Przyczyn stanu naszej nadmiernej szczupłości czy otyłości może być wiele - w zdecydowanej większości są one spowodowane przez niewłaściwe nawyki żywieniowe oraz niespożywanie adekwatnej ilości energii w stosunku do jej zużycia.

Zawsze warto jednak upewnić się poprzez konsultacje z lekarzem, jeśli proces modyfikacji wagi nie jest osiągany, po mimo włączenia zdrowych nawyków i odpowiedniej podaży kalorycznej itd. Konsultacja lekarska służy przede wszystkim wykluczeniu, że nie ma w naszym organizmie  żadnych chorób przewlekłych, które potencjalnie blokują proces utraty wagi.

Plan diety to podstawa przy skutecznej kuracji odchudzającej i budującej masę mięśniową i przy okazji idealny sposób na wdrożenie zdrowych i regularnych posiłków.

Jadłospis powinien być odpowiednio zaplanowany, by dostarczyć organizmowi odpowiedniej dawki energii oraz wysokiej jakości składników odżywczych.

          Podstawowym aspektem w planowaniu jadłospisu jest ustalenie podaży energetycznej - czyli kaloryki posiłków. Energia z pożywienia powinna zaspokajać nasz podstawowy metabolizm i zapewniać optymalną wydajność funkcjonowania narządów w ciele.

Zależy ona w głównej mierze od aktywności fizycznej, jak również od płci, stanu zdrowia, aktywności tzw. spontanicznej, pracy zawodowej i wielu innych czynników.

Po ustaleniu potencjalnej podaży energetycznej dla danej osoby należy skupić się następnie na celu: czy jest to zrzucenie kilogramów czy nabranie masy mięśniowej, i adekwatnie do celu zmodyfikować podaż kalorii: zwiększyć jeśli celem jest masa mięśniowa lub zmniejszyć jeśli celem jest utrata tkanki tłuszczowej.

Istotny jest również fakt, by w przypadku odchudzania deficyt kaloryczny nie był mniejszy niż podstawowa przemiana materii, która jest poziomem, który zapewnia właściwe funkcjonowanie organizmu. Zejście bowiem poniżej tego poziomu wiąże się z pogorszeniem samopoczucia, efektem jojo po zakończeniu diety oraz problemami zdrowotnymi.

Podczas ustalania planu żywieniowego, bardzo istotne są również składniki odżywcze: węglowodany, białka i tłuszcze a także mikroelementy witaminy, minerały itd, które dostarczamy z pożywienia lub alternatywnie z suplementacji.

        Proporcje makroskładników różnią się między sobą, w zależności od rodzaju diety. Najbardziej optymalne według mnie pod kątem zdrowotnym oraz sylwetkowym są diety nisko-węglowodanowe, jednak wszystko zależy od preferencji danej osoby i indywidualnych uwarunkowań.

Podczas ustalania takiej diety, niezbędne jest wypełnienie kwestionariusza bazującego na informacjach odnośnie spożywanych posiłków, ich jakości, ilości, czasu snu, odpoczynku, treningu , preferencjach żywieniowych oraz wszelkich uwagach dotyczących przyszłego planu.

       

         Dodatkowo jeżeli mówimy o modyfikacji sylwetki, odpowiednią dietę należy wspomóc adekwatną ilością wysiłku fizycznego, Wysiłek fizyczny bowiem już w umiarkowanym zakresie jest świetnym, bodźcem który podnosi przemianę materii oraz stymuluje tkankę mięśniową do wzrostu, dzięki czemu nasz organizm wytwarza więcej energii w stanie spoczynku a ciało jest bardziej wydolne w kontekście wykonywania podstawowych czynności życia codziennego.